česky-anglicky.cz

Jazykový blog Evy Procházkové Jsem překladatelka, korektorka a soudní tlumočnice a jazyk anglický a český jsou mým denním chlebem.

V tomto jazykovém okénku bych se s vámi ráda podělila o to, s čím se v práci setkávám, co mě zaráží, co se mi nezdá a co se mi naopak líbí a je třeba pochválit. Nechci působit jako arbitr správnosti, ostatně co je správné, najdete v nepřeberném množství jazykových příruček.

Cílem blogu není hodnotit a být nekolegiální. Spíš než dobře – špatně mám radši dvojice užitečné – neužitečné, funguje – nefunguje, dává – nedává smysl a tak přistupuji i k textům, které zde prezentuji. Vítejte.

profesionální překlady, korektury a tlumočení včetně soudního ověření

Těšíte se na Jeronýma?

27. 10. 2014  /  Eva Procházková

Od pátku 7. do soboty 8. listopadu proběhne tradiční víkend přednášek, besed, workshopů a prezentací pro překladatele, tlumočníky a všechny přátele cizích jazyků. Z letošního programu mě nejvíce zaujalo následující:

„Budoucnost jazykových profesí“

Může se to sice zvrhnout do dojmologie, jak je teď méně zakázek, jak nekvalitní překladatelé tlačí ceny dolů (tady bych se ovšem s dovolením k lynči přidala též) a jak strojový překlad nikdy nemůže nahradit člověka. Čekám ale hlavně nějaká data, třeba jaký je objem překládaných textů v současnosti a jaké jsou trendy v nárůstu strojového překladu.

„Titulkování - jak ano a jak ne“

Přednášku povedou Miroslav Pošta a Sylva Ficová. Sylvu Ficovou jsem objevila na platformě scoop.it, kde dává dohromady články týkající se překladu, a jsem zvědavá na její pohled na titulkování. Vím, že k této tematice vyšla nedávno kniha, ale o technice nic netuším, a když jsem požádaná o otitulkování nějakého dílka, s díky odmítám. Třeba se to změní.

„Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele či tlumočníka?“

Pro mě zřejmě nejaktuálnější téma.

„Český národní korpus po dvaceti letech – co je u nás nového“

S ČNK pracuju málo a nárazově, vždycky zapomenu heslo; v podstatě tuším, že to může být užitečná věc, ale rezervy tu jsou.

Pokud se tedy příští víkend chystáte do Prahy a téma vám je blízké, neváhejte.© 2013–2024
Eva Procházková / www.proeba.cz
všechna práva vyhrazena

Vytvořil Petr Bobák