Jazykový blog Evy Procházkové Jsem překladatelka, korektorka a soudní tlumočnice a jazyk anglický a český jsou mým denním chlebem.
V tomto jazykovém okénku bych se s vámi ráda podělila o to, s čím se v práci setkávám, co mě zaráží, co se mi nezdá a co se mi naopak líbí a je třeba pochválit. Nechci působit jako arbitr správnosti, ostatně co je správné, najdete v nepřeberném množství jazykových příruček.
Cílem blogu není hodnotit a být nekolegiální. Spíš než dobře – špatně mám radši dvojice užitečné – neužitečné, funguje – nefunguje, dává – nedává smysl a tak přistupuji i k textům, které zde prezentuji. Vítejte.
profesionální překlady, korektury a tlumočení včetně soudního ověření17. 4. 2016 / Eva Procházková
Přátelé, kamarádi, jednou tento příspěvek přijít musel. Naprosto a bytostně nesnáším slovo řešit. A vidím rudě, když někdo začne něco řešit pomocí solve i v angličtině. Varování pro slabší povahy: v příspěvku teče jedovatost proudem.
Řešit: nesnášela jsem ho v devadesátkách na gymplu, kdy snad každý chtěl ukázat, jak moc je nad věcí (a hlavně že viděl Knoflíkáře). Na jakékoli otázky se odpovídalo To neřeš (Nemám úlohu do matiky! – To neřeš!). Postupně jsme slovo řešit zakomponovali do svých životů i v jiných tvarech: Furt řeší, že nemá kluka; Naši nikdy neřeší, když přijdu domů pozdě; To akné by měla začít řešit.
Řešit, to neřeš případně řeším (100+1 věcí) je dneska populární myšlenkové prázdno, kterým zakryjete lenost vymyslet jiné spojení (třeba (ne)zajímá mě to, nad tím (ne)přemýšlím, tomu (ne)rozumím, (ne)zabývám se tím, to (ne)zařídím, je/není mi to jedno a tisíc dalších). Zažila jsem bystré cizince, kteří rychle pochytili univerzálnost slova řešit, které pak mohli házet vpravo vlevo (pro cizince je ovšem škoda, že v řešit je to nešťastné Ř).
V čem spočívá ta lenost vymyslet něco jiného? Namátkově po netu přes google:
Chce řešit tibetské vlajky = Chce prošetřit incident s tibetskými vlajkami
Potřebuji řešit = Potřebuji si vyřídit
Hvězda Padesáti odstínů šedi řeší NEČEKANÝ PROBLÉM = Potýká se s nečekaným problémem
Co všechno řeší ombudsman? = Čím vším se zabývá ombudsman?
Firma chce po státu 335 miliard za poradenství. Řeší se pravost podpisu Klause = Právníci zkoumají pravost Klausova podpisu
= Jak pečují o své zdraví lidé na ulici?
Make-up neřeším = make-up nepotřebuju / na make-up nemám čas, peníze či šikovnost / make-up je mi ukradenej
Řešíme teď zajímavý projekt = pracujeme na projektu / dalších pár let budeme vykazovat činnost za evropské peníze / pracuju v korporátu a takhle tam mluvíme všichni
Čeští politici řeší uprchlickou krizi = čeští politici se zabývají problémy spojenými s uprchlickou krizí / čeští politici umí dupat nožičkou a říkat ne a ne a ne / čeští politici předstírají, že nejsou součástí EU, a ignorují hnědnutí české populace
Budiž, tak se to holt používá. Co mě ale přimělo napsat tenhle příspěvek, je otrocké překlápění tohoto slova v překladech do angličtiny.
Uřešme se.
© 2013–2024
Eva Procházková / www.proeba.cz
všechna práva vyhrazena
Vytvořil Petr Bobák